ترس برنامه نویسی

از برنامه نویسی میترسی ؟

ترس از برنامه نویسی کامپیوتر خیلی چیز عجیب و غریبی نیست حتی مقدارش هم به نظرم خیلی زیاد و کم نیست نسبت به افراد در سن های مختلف به این معنی که ترس از برنامه نویسی یه دانش آموز که هنوز میخواد بیاد سراغ برنامه نویسی با کسی که دانشگاه رو تموم کرده تقریبا در یک اندازست .اگر شما هم در همین موقعیت هستین این مطلب میتونه به شما کمک کنه که ترس هاتون رو بزارین کنار و راه درست رو پیش بگیرین .

ترس برنامه نویسی

دلایل مختلف زیادی برای ترس از برنامه نویسی وجود داره هیچ کدوم از این ترس ها اون قدر مهم نیستند که بخوام توضیح بدم بهتره راه های غلبه بر این ترس ها رو با هم بررسی کنیم .

برنامه نویسی یا کد نویسی ؟

ترس برنامه نویسی

به نظر من همه ادما میتونن کد نویسای خوبی باشن اما تبدیل شدن به یه برنامه نویس خوب تلاش زیادی میخواد .حالا فرق این دوتا چیه ؟

منظور از کد نویسی یادگیری و نوشتن برنامه هاست اما برنامه نویسی بیشتر در رابطه با الگوریتم نویسی و یافتن راه حل های جدید برای حل مسائل به صورت بهینه است حالا این که کدومش بهتره رو با هم بررسی میکنیم .

اگر دوست دارید زندگی‌تان را با کار برای دیگران بگذارنید به یک کدنویس خوب تبدیل شوید. اما اگر قصد دارید برای خودتان کار کنید، باید به یک برنامه‌نویس تبدیل شوید.

فک کنم با جمله ی بالا تمام حرف ها رو در مورد تفاوت این دو بیان کردم حالا تصمیم با خودتون راه برای رسیدن به هر دوی اینا هموار نیست اما رسیدن بهش محال هم نیست پس فقط یه خورده تلاش میخواد.

چی برات مهمه ؟

قبل از اینکه وارد برنامه نویسی بشی به این سوال جواب بده

سوال: هدف اصلیت از برنامه نویسی پوله ؟

ترس برنامه نویسی

خیلی از ادما وقتی واژه برنامه نویس رو برای یک نفر به کار میبرن پشت این حرف منظورشون اینه که یه برنامه نویس پول زیادی میگیره برای انجام کار با اینکه دستمزد برنامه نویسا زیاده باید تصمیمت رو بگیری که میخوای برنامه نویسی باشی که فقط به پول فکر کنی یا برنامه نویسی باشی که به توسعه و ارائه راهکار جدید برار توسعه ی محصولی که ساختی فکر کنی ؟؟؟؟

از اون جمله های خفن بگم یکی ؟

هیچ وقت موفقیت را دنبال نکنید کاری کنید که موفقیت شما را دنبال کند

چجوری شروع کنم ؟ از کجا شروع کنم ؟

ترس برنامه نویسی

قدم اول : ترساتو بنویس و سعی کن راه حل براشون پیدا کنی اگه راه حلی نداشت نگهش دار بعدا به کارمون میاد .

خب اگه با هیچ زبان برنامه نویسی اشنایی نداره بهتره کارت رو با پایتون یا سی پلاس پلاس شروع کنی برای اینکه بفهمی کدومشون رو بیشتر دوس داری و باهاش راحتی اول از هر کدوم یه خورده یاد بگیری و بعد باهاش پروژه ها برنامه های کوچولو بنویس و بعد میتونی راحت تصمیم بگیری که کدوم بهتره و اون موقعه که میتونی روش تمرکز کنی و با قدرت ادامش بدی و اینجاست که میتونی با آموزش انلاین یا ویدئو های آموزشی یا هم شرکت در کلاس های انلاین یادگیریتو سریع تر کنی من تو این سه مورد توصیه ای ندارم چون به نحوه یادگیری خودت بستگی داره بعضی از افراد با فیلم زود یاد میگیرند بعضی هم با کتاب بعضی هم باید برن سر کلاس ببین خودت چجوری راحتی همونو انتخاب کن البته قبلش خودت رو بشناس و بی گدار به آب نزن .حواست باشه !!!!

حالا کتابا و آموزشات و کلاسات تموم شده بهتره وارد عمل بشی و بیای وسط میدون !

اگه دقت کرده باشی تازگیا خیلی باب شده که میگن بهترین زبان برنامه نویسی اون زبانیه که تو بتونی از اون پول بیشتری به دست بیاری یه فصلی وب بیشتر تو بورسه یه فصلی اندروید اما به نظر من بهترین زبان برنامه نویسی اون زبانیه که تو اون رو بلد باشی .

یکی از دلایلی که اول بحث گفتم خودتو رو با زبان برنامه نویسی آشنا کنین به این خاطر بود که میخواستم نحوه الگوریتم نویسی رو هم یاد بگیری تا بتونی برنامه نویس بهتری بشی چندتا سایت بهت معرفی میکنم که این سایتا میتونن کمکت کنن که الگوریتم نویسی و برنامه نویسیت بهتر بشه .

 1. Sphere Online Judge
 1. Code Chef
 2. Codecademy
 3. Hacker Earth
 4. Code Wars
 5. Code Forces

ترس از الگوریتم

ترس از الگوریتم چیزیه که برنامه‌نویس‌ها را از کدنویس‌ها جدا می‌کنه. تعداد افراد زیادی هستند که به دلیل نداشتن توانایی تصمیم گیری و الگوریتم نویسی از صدا زدن خودشان به عنوان یک برنامه‌نویس می‌ترسن. یک مشکل به تنهایی می‌تواند راه‌حل‌های متفاوتی برای حل کردن داشته باشد اما همواره براساس زمان و فضا بهترین مورد را باید انتخاب و استفاده کرد.الگوریتم مناسب تلاش داره که چیزهای پیچیده را در زمان کم و در کوچکترین فضای ممکن حل کنه. برخی از اوقات نیز باید یکی از این موارد را -زمان و فضا- برای دیگری قربانی کرد. پس برای اینکه تبدیل به یک برنامه‌نویس خوب بشین سعی کنین یک کتاب یا آموزش خوب مربوط به الگوریتم را دنبال کنین و از آن بهره بگیرید.

ترس برنامه نویسی

برای یادگیری مفهوم الگوریتم ها شما نیاز به تمرین دارید و منابع زیادی برای یادگیری وجود داره که با یه سرچ کوچولو میتونین پیداشون کنین .

کدوم برای من بهتره ؟ کد نویسی؟ برنامه نویسی ؟

ترس برنامه نویسی

به عنوان یک توسعه دهنده مشکلات زیادی پیش روی شماست، زبان های برنامه نویسی مختلف و کارهای متفاوتی که میتونید انجام بدین اما اصلا نگران نباشید جواب همه ی این دغدغه های فقط تو این چند سواله :میخواین چیکار کنین ؟ و یخواین چه چیزی بسازین ؟

می‌خواهید یک وبسایت را ایجاد کنید؟ آن را یاد بگیرید، بعد بسازید.

می‌خواهید یک اپلیکیشن موبایل را درست کنید؟ آن را یاد بگیرید، بعد بسازید.

می‌خواهید یک هوش مصنوعی را درست کنید؟ آن را یاد بگیرید، بعد بسازید.

به عنوان یه فرد تازه کار مطمئنا علاقه مندی های شما تو موارد مختلف تغییر میکنه که این موضوع شما رو منعطف تر و بهتر میکنه اگه موضوعی جذبتون کرد انتخابش کنین و تا حد کمال اون رو پیش ببرین یعنی مراحل پایه و پیشرفته و حرفه ای را مرحله به مرحله طی کنید . این شکل از انتخاب بهترین حالت ممکن است، سعی نکنید مانند مردمان دیگر براساس موجودیت شغل و بودن امکانات شغلی موردی را انتخاب کنید، همواره موردی که شما را جذب می‌کند در نظر داشته باشید.

این موضوع نیز درست است که در چرخه زندگی‌تان به عنوان یک توسعه دهنده نباید صرفا با یک تکنولوژی همراه باشید، مگر اینکه به آن بچسبید و در آن غوطه‌ور شوید.

فریلنسر شو !

ترس برنامه نویسی

اگه هنوز ایده بزرگی رو شروع به راه اندازی نکردین و دنبال موقعیتی برای نشون دادن تواناییهتون هستین بهتون توصیه میکنم که فریلنسر بشین البته برای ورود به دنیای فریلنسری نیازه که یک سری اطلاعات داشته باشین سایتای زیر میتونن به شما کمک کنن .

 1. Freelancer.com
 1. in
 2. Upwork
 3. Truelancer
 4. Toptal

تو وب سایب fiverr یک سری پروزه های کوچیک هست که اول کار به دردتون میخوره .حتما بهش سر بزنین

ایده نداری ؟

ترس برنامه نویسی

اگر ایده ای ندارین به این دلیله که به دنبال ایده هستین این جواب نمیده .ایده ها درست زمانی به سراغ شما میان که اصلا انتظارش رو ندارین و این دقیقا در برخوردبا انها براتون پیش میاد که با خودتون میگین اااا چه جالب من میتونم اینو بسازم .

خیلی نگران نباشن فقط به محیط و اتفاقاتی که در اطراف شما میفته خیلی دقت کنین .

سخن آخر

درست مانند دکترها، وکیل‌ها و حرفه‌های دیگر، در زمینه آی‌تی نباید هیچوقت دست از یادگیری بردارید. تکنولوژی‌های جدیدی وارد دنیای آی‌تی می‌شوند و جایگزین چیزی خواهند شد که ما الان از آن‌ها استفاده می‌کنیم، به همین خاطر باید خودمان را برای اینکه بیشتر پویا باشیم و بهتر بتوانیم با شرایط جدید تطبیق دهیم آماده سازیم. افرادی که می‌توانند موارد جدید را یاد بگیرند و توانایی‌های خودشان را تازه کنند، در این مسیر امتیاز بیشتری به دست می‌آورند.

ممکن است شما هم در مقطعی از زمان چیزی را بسازید که جایگزین موردی باشد که مردم در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند. فقط نیاز دارید که تمرکز کنید و خودتان را برای پیشرفت به سوی هدف‌تان آماده کنید.

هیچ‌وقت از هیچ‌چیزی نترسید. برنامه‌نویسی یک خاصیت ژنتیکی نیست، توانایی است که هر کسی می‌تواند آن را به دست بیاورد. پس شما می‌توانید تنها نیاز به داشتن شور و علاقه و تخصیص وقت دارید. وقتی خودتان را در آن غوطه ور کردید، دیگر دوست ندارید از آن بیرون بیایید.

از صبر کردن دست بردارید و کار را شروع کنید.

جدیدترین های بلاگ

error 5 - ترس برنامه نویسی http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/error-5.png ۴۰۰ ۴۹۵ farzane bigomi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png farzane bigomi۲۰۱۸-۰۳-۱۰ ۱۷:۰۰:۲۷۲۰۱۸-۰۳-۱۰ ۱۶:۱۹:۰۲اشتباهات بزرگ استارتاپ هافریم ورک های پایتون http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/Python_frameworks-5.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۰۷ ۱۱:۰۴:۲۹۲۰۱۸-۰۳-۰۷ ۱۱:۰۴:۲۹فریم ورک های پایتونزامارین چیست؟ http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/xamarin_post-5.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۰۶ ۱۱:۰۰:۴۵۲۰۱۸-۰۳-۰۶ ۱۱:۱۲:۲۱زامارین ( Xamarin ) چیست؟افزونه YITH WOOCOMMERCE AJAX SEARCH http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/YITH-WOOCOMMERCE-AJAX-SEARCH-4.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۰۴ ۱۱:۰۰:۳۷۲۰۱۸-۰۳-۰۴ ۱۱:۵۴:۰۱افزونه YITH WooCommerce Ajax Searchترس برنامه نویسی http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/Fear-Of-Programming-5.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ فرزانه نقش بندی https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png فرزانه نقش بندی۲۰۱۸-۰۳-۰۳ ۱۱:۰۰:۰۲۲۰۱۸-۰۳-۰۳ ۱۱:۴۷:۴۵ترس برنامه نویسیافزونه YITH WooCommerce Compare http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/YITH_WooCommerce_Compare-2.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۰۲ ۱۱:۰۰:۳۷۲۰۱۸-۰۳-۰۱ ۱۲:۰۱:۴۸افزونه YITH WooCommerce Compare

اطلاع از جدیدترین مقالات irprogram:

نوشته ترس برنامه نویسی اولین بار در irprogram. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *