زامارین ( Xamarin ) چیست؟

زامارین ( Xamarin ) چیست ؟

تازه واردن در دنیای برنامه نویسی همیشه به دنبال یه راه میانبر هستن، همیشه یه رویای شیرین برای برنامه نویسای موبایل بود که با یک زبان برای چند پلتفرم بتونین اپلیکیشن بنویسین که به نظر من این راه میانبر همین زامارینه تو این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که زامارین چیست ؟ و چجوری میتونین ازش استفاده کنین پس همراهمون باشین!

زامارین (Xamarin) چیست ؟

زامارین چیست ؟

xamarin یك ابزار برای برنامه نویسی بر روی موبایل با استفاده از زبان #C می باشد. این ابزار در ماه مه سال ۱۱۲۲ توسط سازندگان پروژه متن باز Mono Android خلق شد. تاکنون حدود ۸۰۰ هزار توسعه دهنده در بیش از ۲۱۱ کشور جهان بر روی این فریم ورك کار کرده اند. کتابخانه xamarin بیش از ۱۱۱۱۱ کامپوننت قابل استفاده دارد، کدهای برنامه قبل از کامپایل شدن در بستر فریم ورك دات نت اجرا میشوند و نهایتا به صورت کدهای بومی آی او اس و اندروید ( برنامه نویسی ویندوزفون هم که با سی شارپ انجام میشود ، یعنی شما با یك کد سه خروجی برای پلتفرم اندروید ، IOSو ویندوزفون خواهید داشت ) در خروجی پدید میایند. توسعه دهندگانی که از این ابزار استفاده کنند میتوانند اپلیکیشنهای خود را بروی بیش از ۲۱۱۱ دستگاه مختلف که با تکنولوژی پردازش ابری (Cloud) بنا شده است تست کنند.

مزایای استفاده از زامارین (Xamarin)

استفاده از مهارت های #C و NET. ، برنامه نویسان و مهندسان نرم افزار وقت و انرژی بسیاری برای یادگیری ویژگی های زبان #C و نحوه استفاده از آن و همچنین فریمورك NET. صرف کرده اند. با این که جاوا با زبان های شی گرا شباهت های بسیاری دارد ولی اگر یك برنامه نویس #C بخواهد همان برنامه ای که می تواند در زبان #C بنویسد را در زبان جاوا بنویسد وقت و انرژی بسیار زیادی را می طلبد. حال اگر کسانی که به زبان #C برنامه تولید می کنند بخواهند برای موبایل ها برنامه تولید کنند باید آن برنامه را به زبان جاوا تولید کنند. ولی با استفاده از این نرم افزار به راحتی می توان با استفاده از همان مهارت های #C برنامه اندروید تولید نمود و دیگر لازم نیست که سختی یادگیری زبان جاوا را تحمل کرد. علاوه بر این لینوکسی ها هیچ نگران نباشند چون Xamarin متعلق به پدیدآورندگان mono می باشد . mono یك محیط با امکانات Visual Studio و opensource در لینوکس می باشد. چون میتوانید به راحتی با زامارین در لینوکس برای هر سه پلتفرم کدنویسی کنید .

بخش های مختلف زامارین (Xamarin)

در زامارین توسط سی شارپ به صورت های زیر میتوان کد نویسی کد :

 • Mono For Android : برنامه نویسی اندروید توسط C# و طراحی لیوت ها بوسیله XML نویسی
 • Mono For touch : برنامه نویسی آی او اس توسط C#
 • Windows phone forms: برنامه نویسی ویندوز فون
 • Xamarin Forms :بخش متحیر کننده زامارین !!! در این قسمت برنامه نویس میتواند به صورت
 • Cross PlatForm: عرضه برنامه ی با یکبار کدنویسی برای Android , IOS , WindowsPhone

به این نکته هم توجه داشته باشید ، با اینکه نرم افزار Xamarin.Android یا همان Mono For Android اجازه نمی دهد که یك برنامه بسازید که در همه پلتفرم های اندروید، IOS و WP8 اجرا شود. اما این قابلیت را فراهم می آورد که از بخش بسیار بزرگی از کدتان را در هریك از پلتفرم های گفته شده دوباره استفاده کنید. در کل کدهای مربوط به UI و کدهایی که مربوط به قابلیت های دستگاه است را باید برای هر پلتفرم جدا بنویسید ولی کدهایی مانند منطق سرویس های مشتری، اعتبارسنجی کاربران، کش کردن داده ها و ذخیره سازی داده ها می تواند برای همه ی پلتفرم ها یکسان باشد که باعث صرفه جویی در زمان خواهد شد.

همچنین زامارین توسط Microsoft خریداری شده است و StackOverFlow و Github آن را پشتیبانی میکنند . با نصب VS 2015 ، می توانید از زامارین نیز استفاده کنید.

محیط های توسعه

برنامه نویسان برای نوشتن برنامه های موبایل دو انتخاب برای IDE دارند که انتخاب ها Xamarin Studio و Visual Studio هستند.

Xamarin Studio

این نرم افزار یك نسخه سفارشی شده از MonoDevelop IDE می باشد که می تواند برای برنامه نویسی برای پلتفرم های Android, IOS و OS X مورد استفاده قرار گیرد . Xamain Studio هم برای سیستم عامل ویندوز و هم برای OS X وجود دارد و دارای ویژگی های زیر است:

خاصیت Code Completation

 • هایلایت کردن سینکس ها به صورت هوشمند
 • خاصیت Code Navigatio
 • توضیحات (tooltip) برای کدها
 • قابلیت خطایابی برنامه های موبایل وقتی که برنامه روی شبیه ساز و یا خود دستگاه اجرا می شود .
 • قابلیت ارتباط با source control ها مانند Git

Xamarin برای Visual Sudio

Xamarin برای ویژوال استودیو یك افزونه است که توسعه برنامه برای برنامه های Xamarin.Android را پشتیبانی می کند. اگر شما با نرم افزار قدرتمند ویژوال استودیو آشنایی دارید می توانید این افزونه را برروی این نرم افزار نصب کرده و با استفاده از آن برنامه های خود را بسازید. البته گفتنی است که این نرم افزار فقط برای سیستم عامل ویندوز موجود است.

معایب استفاده از زامارین

 • دارا بودن لایسنس Android همانند Xamarin.IOS و Xamarin.OS x ابزارهای تجاری هستند و باید خریداری شوند. البته در کشور ما این مشکل حادی نیست .
 • انتظار برای آپدیت در اکثر مواقع وقتی که یك نسخه از اندروید به بازار عرضه می شود مدت زمانی طول می کشد که شرکت Xamarin نرم افزار خود را آپدیت کند تا این نرم افزار با آخرین نسخه اندروید سازگار باشد .
 • کارایی (performance) و مدیریت حافظه گاهی اوقات گفته می شود که استفاده از زبان #C برای توسعه برنامه های اندروید سرعت را کاهش می دهد ولی هنوز اندازه گیری و ارزیابی درستی از این قضیه به عمل نیامده است.

تهیه شده در irprogram

جدیدترین های بلاگ

error 2 - زامارین ( Xamarin ) چیست؟ http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/error-2.png ۴۰۰ ۴۹۵ farzane bigomi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png farzane bigomi۲۰۱۸-۰۳-۱۰ ۱۷:۰۰:۲۷۲۰۱۸-۰۳-۱۰ ۱۶:۱۹:۰۲اشتباهات بزرگ استارتاپ هافریم ورک های پایتون http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/Python_frameworks-2.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۰۷ ۱۱:۰۴:۲۹۲۰۱۸-۰۳-۰۷ ۱۱:۰۴:۲۹فریم ورک های پایتونزامارین چیست؟ http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/xamarin_post-2.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۰۶ ۱۱:۰۰:۴۵۲۰۱۸-۰۳-۰۶ ۱۱:۱۲:۲۱زامارین ( Xamarin ) چیست؟افزونه YITH WOOCOMMERCE AJAX SEARCH http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/YITH-WOOCOMMERCE-AJAX-SEARCH-1.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۰۴ ۱۱:۰۰:۳۷۲۰۱۸-۰۳-۰۴ ۱۱:۵۴:۰۱افزونه YITH WooCommerce Ajax Searchترس برنامه نویسی http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/Fear-Of-Programming-2.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ فرزانه نقش بندی https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png فرزانه نقش بندی۲۰۱۸-۰۳-۰۳ ۱۱:۰۰:۰۲۲۰۱۸-۰۳-۰۳ ۱۱:۴۷:۴۵ترس برنامه نویسی

اطلاع از جدیدترین مقالات irprogram:

نوشته زامارین ( Xamarin ) چیست؟ اولین بار در irprogram. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *