شش نکته ی مهم درباره ی نحوه ی یادگیری مغز

شش نکته ی مهم درباره ی نحوه ی یادگیری مغز

دونستن این که مغز ما چطوری مطالب جدید رو یاد می‌گیره به ما در پیشرفت سریع‌تر کمک خواهد کرد. بااینکه جزئیات شیوه یادگیری در افراد مختلف مقداری باهم متفاتن اما مغزهای ما اطلاعات رو با روش‌های کم‌وبیش مشابهی دریافت می‌کنه. با دونستن این‌که این دریافت‌ها چطوری انجام می شه؛ می‌تونیم مؤثرترین استراتژی رو برای یادگیری چیزهای جدید به کار ببریم. یادگیری، یه رویداد پیچیده‌ و غیرقابل درک ذهنی نیست. بلکه یه مهارت هست. با ما همراه باشین:

۱_ اطلاعات تصویری، بهترین شیوه ی دریافت مغز!

شش نکته ی مهم درباره ی نحوه ی یادگیری مغز

کافیِ یه دقیقه درباره این نکته فکر کنیم: اینکه نیمی از مغز ما به دیدن، پردازش داده‌های تصویری و بیرون کشیدن اطلاعات از دیده‌ها اختصاص یافته. پنجاه درصد دیگه مغز قدرتش رو بین سایر فعالیت‌ها تقسیم می‌کنه.

یکی از یافته‌های هیجان‌انگیز درباره دیدن اینه که مغز ما با نوشته‌ها هم مثل تصاویر برخورد می‌کنه. الان که داری این متن رو می خونی، مغزت هر حرف رو به عنوان یک تصویر تفسیر می‌کنه. این مساله یادگیری از طریق خوندن رو در مقایسه با آسانی یادگیری بصری، بسیار ناکارآمد می‌کنه.

توجه ما بیش از اشیاء ساکن، به‌طور ویژه‌ای به حرکت و اجسام متحرک جلب میشِ. پس در حوزه یادگیری، فیلم‌ها و انیمیشن‌ها می تون بهترین دوست ما باشن.

کاربرد: می‌تونیم از فلش کارت‌های تصویر دار استفاده کنیم. به یادداشت هامون آیکن و تصویر اضافه کنیم. از رنگ‌های مختلف در یادداشت برداری استفاده کنیم یا اینکه مفاهیم جدیدی که یاد می‌گیریم رو در قالب نمودار طرح‌بندی کنیم.

۲_ معمولا تصویر بزرگ رو بهتر از جزئیات به خاطر می سپریم!

وقتی مجبور میشیم انبوهی از اطلاعات رو اونم با سرعت زیاذ به خاطر بسپریم احتمال زیاد دچار فراموشی میشیم! حتی اگه فقط چند ساعت از یادگیری گذشته باشه! یکی از راه‌های غلبه به این فراموشی اینه که با یاد گرفتن هر مفهوم جدیدی به خودمون یاد اوری کنیم که این مفهوم کدام بخش از موضوع یا علم رو تعریف می‌کنه، تو ذهنمون یه تصویر بزرگ از موضوعی که درباره ش مطالعه می‌کنیم بسازیم و بذاریم مفاهیم جای خودشونو در تصویر ذهنی پیدا کنن!
در واقع مغز تمایل داره بجای توجه به جزییات، کلیات رو به خاطر بسپاره!

وقتی‌که مغز اطلاعات جدیدی دریافت می‌کنه؛ درصورتی‌که بتونه اون رو به اطلاعات دیگه ای مرتبط کنه؛ اون رو بهتر به خاطر خواهد سپرد. برای همین بهتره در یادگیری ایده‌های جدید؛ ابتدا از کلیات شروع کرده و مرحله‌به‌مرحله وارد جزئیات بشیم. با این روش در هر مرحله نقطه‌های بیشتری برای وصل کردن داریم.

کاربرد: یه نمودار بزرگ یا یه صفحه یادداشت رو در دسترس داشته باش تا بتونی یه تصویر کلی از اونچه یاد می‌گیری در ذهن نگه داری و مفاهیم اصلی‌ای که تازه یاد گرفتی رو به اون اضافه کنی.

۳_ خواب یادگیری و حافظه رو به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌ده

مطالعات نشون می دن که داشتن یه شب خواب، بین یادگیری یک چیز و دادن آزمون مربوط به اون، نتایج رو به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود خواهد داد. حتی چرت زدن هم می تونه در بهبود یادگیری، مثل یه شب خواب کامل موثر باشه.

خواب، حتی «قبل از یادگیری» هم می تونه مفید باشه. دکتر متیو واکر می گه:‌خواب برای مغز، مثل خشک کردن یک اسفنج است. مغز را قادر به جذب اطلاعات جدید می کند.

کاربرد: قبل از رفتن به تخت خواب، مهارت‌های جدیدی که در طول روز یاد گرفتی رو دوباره تمرین کن و آموخته‌های درسی جدیدت رو مرور کن. زمانی که از خواب بیدار می شی سعی کن از چیزی که از آخرین آموخته هات به یاد میاری، یادداشتی برداری.

۴_ محرومیت از خواب، توانایی یادگیری اطلاعات جدید رو به‌شدت کاهش می‌ده!

بااینکه نمی تونیم دقیقا کاری که خواب برای ما انجام می ده رو شرح بدیم؛ اما می دونیم اگه خواب کافی نداشته باشیم چه اتفاقاتی می افته. محرومیت از خواب ما رو محافظه‌ کار می کنه تا جلوی ریسک ها رو بگیریم و به جای یادگرفتن چیزهای جدید، به عادت‌های قدیمی تکیه کنیم. در همین حال، از اونجا که بدن ما هنگام خستگی نمی تونه به خوبی پاسخ نشون بده؛ آسیب های فیزیکی ما رو بیشتر تهدید می کنه.

محرومیت از خواب می تونه توانایی مغز ما در دریافت اطلاعات جدید رو تا تقریبا ۴۰ درصد کاهش بده. با امکان برخورداری از خواب خوب شب، نشاط صبحگاهی و ذهن رو برای یادگیری آماده کنیم؛ تلاش برای شب بیداری و مطالعه، به جز در مواقع اورژانسی، ارزشش رو نداره.

کاربرد: شب بیداری رو فراموش کن و تمرین ها و مطالعه رو روزها، وقتی که هوشیاری انجام بده. زمانی که چیز جدیدی یاد می‌گیری؛ مواظب خوابت باش.

۵_ بهترین یادگیری، با یاددادن بدست میاد!

اگه مطالب رو با این دید که قرار هست اون ها رو به فرد دیگری آموزش بدیم، مطالعه کنیم؛ اطلاعات رو بهتر دریافت کرده، بهتر در ذهنمون طبقه بندی می کنیم و صحیح تر و بهتر به خاطر میاریم.

کاربرد: در یک دفترچه یا بلاگ، درباره چیزهایی که یاد می گیری بنویس. مفاهیمی که یاد گرفتی رو طوری توضیح بده که گویی قرار هست درسی برای دیگران باشه.

۶_ مطالب مخلوط، بهتر آموخته می شن!

یکی از شیوه های رایج یادگیری، چیزی هست که دیک اشمیت، محقق UCLA، اون رو block practi می نامد. در این روش هنگام مطالعه یا تمرین، یادگیری ممتد بوده و روی یه موضوع خاص تمرکز می کنه. نمونه این روش زمانی هست که چند ساعت متوالی رو صرف مطالعه یا تمرین می کنیم.

کاربرد: از نمونه کاربردهای Interleaving در دنیای واقعی، چرخیدن بین سه موضوع مورد مطالعه برای مرور مطالبی است. برای مثال برای یادگیری یک زبان جدید، می تونی توانایی های «صحبت کردن»، «گوش دادن» و «نوشتن» رو به طور دوره ای تمرین کنی. این روش از صرف زمان زیاد روی یکی از اون ها و سپس رفتن به مورد بعد، بهتر جواب می ده. حتی موقع تمرین مهارت‌های فیزیکی، برای نمونه تمرین تنیس، می تونی آموزش هات در فورهند (جلودست)، بک هند و سرویس ها را به صورت دوره ای تمرین کنی!

جدیدترین های بلاگ

آیا سایت ریسپانسیو باعث افزایش درآمد میشه؟ http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/responsive-1-4.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۱۳ ۱۷:۰۰:۱۵۲۰۱۸-۰۳-۱۳ ۱۶:۰۳:۰۲آیا سایت ریسپانسیو باعث افزایش درآمد میشه؟اضافه کردن sslبه سایت http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/ssl-4.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۱۱ ۱۷:۰۰:۴۹۲۰۱۸-۰۳-۱۱ ۱۴:۵۹:۲۶اضافه کردن SSL به سایتفریم ورک های پایتون http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/Python_frameworks-10.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۰۷ ۱۱:۰۴:۲۹۲۰۱۸-۰۳-۱۳ ۱۲:۵۰:۴۸فریم ورک های پایتونزامارین چیست؟ http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/xamarin_post-10.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ zeinab ebrahimi https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png zeinab ebrahimi۲۰۱۸-۰۳-۰۶ ۱۱:۰۰:۴۵۲۰۱۸-۰۳-۰۶ ۱۱:۱۲:۲۱زامارین ( Xamarin ) چیست؟ترس برنامه نویسی http://videohelping.ir/wp-content/uploads/2018/03/Fear-Of-Programming-9.jpg ۴۰۰ ۴۹۵ فرزانه نقش بندی https://irprogram.com/wp-content/uploads/2017/08/Main_Logo_For_irpgromgm.png فرزانه نقش بندی۲۰۱۸-۰۳-۰۳ ۱۱:۰۰:۰۲۲۰۱۸-۰۳-۰۳ ۱۱:۴۷:۴۵ترس برنامه نویسی

اطلاع از جدیدترین مقالات irprogram:

نوشته شش نکته ی مهم درباره ی نحوه ی یادگیری مغز اولین بار در irprogram. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *