تلگرام موقتا از دسترس خارج شد

صبح امروز (حدودا ۴ صبح) پیام رسان تلگرام دچار اختلال و از دسترس کاربران خارج شد. البته این اختلال هم اکنون در ایران و بسیاری کشورهای اروپا و خاورمیانه احساس می شود. همان طور که در نقشه زیر می بینید، کاربران ایرانی و اوکراینی بیشترین اختلال را تجربه می کنند، اما دیگر کشورهای اروپایی هم با مشکل جدی در برقراری ارتباط با سرورهای پیام رسان تلگرام روبرو هستند.

قطعی تلگرام

این مساله در حالی اتفاق افتاده که ماه هاست شایعاتی در رابطه با فیلترینگ قریب الوقوع پیام رسان مذکور می شنویم و حتی بسیاری از نهادهای دولتی و سازمان های رسمی نیز به فعالیت کانال های اطلاع رسانی خود در تلگرام خاتمه داده اند. البته میزان استقبال کاربران از پیام رسان های بومی هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

البته با در نظر داشتن این مساله که استفاده از پیام رسان مذکور با کمک ابزارهای کمکی و شبکه های مجازی خصوصی هم ممکن نیست، نمی توان از دسترس خارج شدن آن را به مبحث فیلترینگ نسبت داد. در همین رابطه پاول دوروف توییت زیر را منتشر کرده است:

اختلال تلگرام

طبق اظهارات پاول دوروف موسس تلگرام در صفحه توییترش، گرم شدن بیش از اندازه مجموعه ای از سرورهای اصلی تلگرام باعث بروز اختلال در شبکه شده و مشکلاتی را برای کاربران اروپایی به وجود آورده که احتمالاً طی ساعات پیش رو برطرف خواهد شد.

گرم شدن سرورها در حدی که دچار اختلال یا از کار افتادن آنها بشود، معمولاً به دلیل حملات محروم سازی گسترده یا DDoS صورت می گیرد که البته هنوز اطلاعاتی در این زمینه در دست نیست. شاید هم از کار افتادن شبکه توزیع محتوای تلگرام (CDN) در کشورمان و انتقال حجم عظیم داده کاربران ایرانی به سرورهای اروپایی چنین مشکلی را به وجود آورده. به هر حال باید منتظر رفع مشکل و ارائه اطلاعات بیشتر از سوی پاول دوروف باشیم.

شاید به خواندن این مطلب علاقمند باشید:

  • پیام رسان ویسپی برای کیست؟

The post تلگرام موقتا از دسترس خارج شد appeared first on دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *