سامسونگ و دو شرکت بزرگ دیگر به تبانی برای افزایش قیمت رم متهم شدند

یک موسسه حقوقی در آمریکا سه کمپانی سامسونگ ، Hynix و Micron three؛ از تولید کنندگان بزرگ DRAM را به محدود کردن عرضه رم به منظور افزایش قیمت ها متهم کرده است.

این شکایت که توسط موسسه Hagens Berman در دادگاه منطقه ای کالیفرنیا ثبت شده، با تاکید بر افزایش قیمت های دیوایس های بهره مند از DRAM به خاطر تبانی این شرکت ها، به دنبال اخذ غرامت برای کسانی است که از جولای ۲۰۱۶ تا فوریه ۲۰۱۸ دستگاه های مجهز به این قطعات را خریداری کرده اند.

DRAM قطعه سخت افزاری بسیار متداولی است و در اغلب دستگاه های الکترونیکی از قبیل موبایل، لپ تاپ و کامپیوتر به کار می رود. این سه شرکت بخش عمده ای از تولید DRAM را در دست داشته و در سال ۲۰۱۷ حدود ۹۶ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده اند.DRAMاسناد اولیه نقل شده شامل بازرسی های مستقلی است که توسط Hagens Berman صورت گرفته و طی آن به شواهد توافق این شرکت ها برای کاهش عرضه DRAM دست پیدا کرده است.

بر این اساس قیمت قطعات مذکور در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده که در سی سال اخیر بی سابقه است. این در حالی است که تا پیش از آن بهای DRAM از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ هر ساله حدود سه درصد و بین سال های ۱۹۷۸ تا ۲۰۲۰ به صورت میانگین ۳۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

البته یکی از دلایل افزایش قیمت می تواند به هجوم شدید استخراج کنندگان ارزهای مجازی به بازار سخت افزار برگردد که به نایاب شدن کارت های گرافیک نیز منجر شده بود. این مساله باعث شد که در سال گذشته تقاضا برای خرید DRAM بیش از هفتاد درصد رشد داشته باشد.

از سوی دیگر موسسه حقوقی مذکور تا کنون شکایت های بسیاری را علیه کمپانی بزرگی نظیر اپل، فیسبوک، تسلا، هتل های زنجیره ای بزرگ، BMW و غیره ثبت کرده؛ برای مثال Hagens Berman در سال ۲۰۰۶ پس از پیگیری پرونده ای مشابه در مورد DRAM بیش از ۳۰۰ میلیون دلار در دادگاه برنده شد.

The post سامسونگ و دو شرکت بزرگ دیگر به تبانی برای افزایش قیمت رم متهم شدند appeared first on دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *