ترس از تغییر نداشته باش و موفق شو

ترس از تغییر نداشته باش و موفق شو

گاهی وقتا افراد نیاز دارند که زندگیشون تغییر کنه ولی این تغییر ایجاد نمیشه. واقعاً تغییر چیه؟ چرا بیشتر ما در مقابلش مقاومت می‌کنیم و دوست نداریم که تغییری در زندگیمون ایجاد بشه؟ این ترس از تغییر برای چیه؟ دوست داریم زندگیمون پرتنش و با مشکلات ادامه داشته باشه و سختی‌ها رو به‌راحتی قبول می‌کنیم ولی تن به تغییر نمی‌دیم.

ترس از تغییر نداشته باش و موفق شو

تغییر چیست؟

تغییر یعنی دگرگونی، تحول، عوض شدن یعنی فرق کردن. تلاشی برای ایجاد وضعیت جدید برای دور شدن از شرایط سختی که فرد در اون قرار داره.

چرا افراد تصمیم می‌گیرن که تغییر کنند؟

اگر به زندگی افراد موفق توجه کنین متوجه میشید که اونا قبل از اینکه موفق بشن گذشته‌ی خیلی سختی رو داشتن ولی با تحمل سختی‌های زندگیشون بالاخره به این نتیجه رسیدن که ادامه زندگی خیلی براشون مشکله و باید زندگیشون رو تغییر بدن و باعث بهبود زندگیشون شدند. تجربه‌ی این افراد موفق نشون میده که تغییر چندان سخت غیرقابل انجام نیست و فقط کافیه فرد تصمیم بگیره که تغییر کنه. گاهی وقتا افراد می‌دونن که باید تغییر کنند ولی از اینکه بعد تغییر چه اتفاقی میفته و به چه چیزی تبدیل میشن می‌ترسند.

برای اینکه فرد تغییر کنه باید یکسری شرایط برقرار بشه. اگر این شرایط ایجاد بشه اون وقت فرد تصمیم میگیره که تغییر کنه. یکی از این شرایط اینه که زندگی فرد اونقدر براش سخت و زجرآور بشه که نتونه شرایط موجود رو تحمل کنه و سریع دست به تغییر میزنه. گاهی وقتا فرد از دیدگاه دیگران به زندگی خودش نگاه میکنه و فک میکنه که روش زندگیش خوب نیست و تصمیم میگیره که تغییر کنه. گاهی وقتا هم یکسری شرایط خیلی خوب هست که فرد می‌خواد تغییر که به اون شرایط وضعیت مطلوب برسه.

چرا در مقابل تغییر مقاومت می‌کنیم؟ ترس از تغییر برای چیه؟

ترس از تغییر نداشته باش و موفق شو!

همه‌ی در مقابل تغییرات مقاومت می‌کنیم علت این مقاومت هم اینرسی درون ذات مونه که تمایلی به تغییر وضعیت کنونی نداره. سه علت اصلی مقاومت در مقابل تغییر رو بررسی می‌کنیم.

۱- عامل فیزیولوژیکی

این عامل مقاومت توسط جسمِ. بدن دارای اعضای متفاوتیِ، مهم‌ترین اونا مغزه که تصمیمات و واکنش‌ها رو تعیین می‌کنه. ایجاد هر تغییری نیازمند انرژی بیشتر از مقدار معمولِ. حال این تغییر (انجام کاری که تا حالا انجام نداده) که مغز انجامش می‌ده باید انرژی و توجه بیشتری صرفش بشه و که مغز مقاومت می‌کنه پس باید بااراده‌ای فراتر از معمول این تغییر رو ایجاد کنه. این مخالفت مغز برای حفظ وضعیت فعلیش هست.

۲- عامل روانی

تأثیر این عامل به این صورتِ که فرد برای حفظ وضعیتی که داره شرایط اکنون رو از هرگونه شرایط و انتخاب‌های دیگر و ایجاد وضعیت جدید بهتر میدونه و فکر میکنه بهتر از این حالتی که داره ممکن نیست براش پیش بیاد که همین باعث کاهش اراده اون برای تغییر میشه.

این تمایل درونی، اعتمادبه‌نفس وابسته به موقعیت به وجود میاره و وقتی این موقعیت بخواد تغییر کنه این اعتمادبه‌نفس دچار تزلزل میشه که در این حالتِ که مخالفت‌های درونی آغاز میشه.

۳- ترس از شکست

این عامل تنها عامل بیرونی مقاومت در برابر تغییرِ که مانع انجام برنامه‌های فرد برای انجام تغییر میشه. مهم‌ترین مرحله در انجام هر برنامه‌ای، مرحله‌ی شروع و اقدامِ ولی این عامل بیرونی ترس از شکست باعث میشِ که برنامه در مرحله نوشتن بمونه و هیچ‌وقت اجرا نشه.

پس اگر روزی احساس کردید که نیازِ یک تغییری ایجاد کنید و با این تغییر زندگیتون بهتر میشه ترس از تغییر رو کنار بذارید و براش تلاش کنید، همه‌ی مانع‌ها رو کنار بزنید و مطمئن باشید موفق میشید.

ترس از تغییر رو کنار بذار و موفق شو ?

تهیه شده در irprogram

حالا نتیجه چیه ؟

گاهی وقتا افراد نیاز دارند که زندگیشون تغییر کنه ولی این تغییر ایجاد نمیشه. واقعاً تغییر چیه؟ چرا بیشتر ما در مقابلش مقاومت می‌کنیم و دوست نداریم که تغییری در زندگیمون ایجاد بشه؟ پس اگر روزی احساس کردید که نیازِ یک تغییری ایجاد کنید و با این تغییر زندگیتون بهتر میشه باید در اغاز عوامل ایجاد این مقاومت رو بررسی و برای رفعش تلاش کنید، همه‌ی مانع‌ها رو کنار بزنید و مطمئن باشید موفق میشید.

یه سر به آموزشای ویدئویی مون هم بزن!

بزن بریم!

از آموزشای متنی در کنار آموزشای ویدئویی استفاده کن !

بزن بریم!

نوشته ترس از تغییر نداشته باش و موفق شو اولین بار در irprogram. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *