چطوری برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟

چطوری برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟

دیدی گاهی وقتا پیش میاد که انگار همیشه‌ی خدا وقت کم میاری یا به کارایی که دوست داری نمی‌رسی، کلافه و عصبی میشی و … باید بگم تنها راه چاره برنامه ریزی هست! برنامه ریزی چیزی فراتر از چند تکنیک هستش و تنها زمانی می‌تونه سهم جدی‌ای در موفقیت رضایت و شادمانی و رشد ما داشته باشه که به یه فعالیت دوست‌داشتنی تبدیل بشه، وقتی خواسته‌ها و نیازهای واقعی مون رو ندونیم برنامه ریزی بی معنیه، این نوع برنامه ریزی بیشتر یه روزمرگی منظم ایجاد میکنه تا یه زندگی هدفمند! پس باید برنامه ریزی هدفمند باشه!

چطوری برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟

هدف از برنامه ریزی چیه؟

مهم‌ترین عامل در برنامه‌ریزی هدف هستش تا وقتی یه هدف خاص نداشته باشی نمی تونی درست و جهت‌دار برنامه‌ریزی کنی، حالا این اهداف به چند دسته تقسیم میشن:

  • اهداف کوتاه‌مدت
  • اهداف میان‌مدت
  • اهداف بلندمدت

این اهداف باید در راستای هم باشن، یعنی به ترتیب اهداف کوتاه مدت بخشی از هدف‌های میان مدت رو کامل کنه و اهداف میان مدت تکمیل‌کننده اهداف بلند مدتمون باشن!

یه کار جالب که در اول کار میتونی انجام بدی اینه که هدفت رو روی کاغذ بنویسی، باید بدونی که تنها دونستن هدف کافی نیست و نوشتن اون بر روی کاغذ باعث میشه به مرور زمان این هدف در ضمیر ناخودآگاهت پرورش پیدا کنه! اینم یادت باشه که هدف باید با جمله‌ای به زبان حال نوشته بشه!

ویژگی‌های برنامه ریزی خوب و منسجم

یه برنامه‌ی خوب باید یکسری ویژگی‌های خاص داشته باشه:

فردی باشه: هر کدوم از ما در دنیای منحصر به فرد خودمونیم پس هدف هامون با همدیگه متفاوته و ازین رو برنامه باید برحسب خصوصیات روحی و جسمی ما انجام شده باشه

ساده باشه: قرار نیست آپولو هوا کنیم، سخت نگیر، برنامه باید طوری باشه که بتونی ظرف مدت نیم ساعت انجامش بدی

انعطاف‌پذیر باشه: هر چقدر آدم خفنی باشیم بازم ممکنه دچار حوادث پیش‌بینی‌نشده بشم، با اینکه اولویت با برنامه‌ای که طرح کردیم هست ولی بهتره زمان خالی واسه جبرانش بذاریم.

قابل استفاده باشه: برنامه‌ای که طرح می‌کنیم باید کاملا واقع بینانه و در حد توان باشه و از بلندپروازی در اون پرهیز کنیم.

امکان ارزیابی داشته باشه: برنامه باید طوری باشه که بتونیم پیشرفت و پسرفت کارهامون رو در اون بسنجیم، بدونیم در کدوم بخشش موفق نبودیم و نقاط ضعف رو بررسی و به پیشرفت تبدیل کنیم.

چطوری برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟

اولویت‌بندی کارها در برنامه ریزی چه اهمیتی داره؟

گام بعدی برنامه‌ریزی مشخص کردن اولویت‌هاست، اولویت کارها برای رسیدن به هدف هست، باید کارها بر اساس اهمیت درجه‌بندی بشن.

برنامه ریزی به صورت ماهانه:

برای نوشتن برنامه باید از مقیاس بزرگ به کوچک حرکت کنیم، مثلا اگر هدف کلی برای مدت یه سال هست در قدم بعد باید واسه ی هر ماه اهداف تعیین بشه،

برنامه ریزی به صورت هفتگی:

باید برای هفته هایی که در ماه وجود دارن برنامه ریزی بشه، هر چه بتونیم جزییات برنامه رو دقیق‌تر مطرح کنیم در اجرای بهتر اون موفق‌تر خواهیم بود.

برنامه روزانه:

اهداف بر اساس اولویتشون لیست میشن و زمانی رو در طول روز برای هر کدومشون قرار میدی!

حتما در صورت رعایت درست برنامه ریزیات به خودت جایزه بده مثلا پنج‌شنبه رو برو با دوستات خوش بگذرون ?

کارها رو به‌صورت هفتگی و ماهانه ارزیابی کن و همونطور که در بالاتر اشاره شد نقاط ضعف و قوت رو شناسایی کن و نکته‌ی دیگه اینکه تمام این موارد رو یادداشت کن، با اینکار اجازه میدی این روند در ضمیر ناخوداگاهت تثبیت بشه و بعد از مدتی از پیشرفت خودت شگفت زده بشی!

در پایان

به خودت و تواناییات ایمان داشت باش، مطمئن باش کاری نیست که نتونی انجامش بدی، ولی توجه داشته باش برای کارای بزرگ باید زمان و همت بزرگ هم بکار بگیری!

حالا نتیجه چیه ؟

یادگیری css خیلی کار سختی نیست فقط یه کم تلاش و تمرین میخواد و اگه یاد بگیرینش میتونه خیلی بدرد بخور باشه البته اینم بگم که ما یه آموزش ویدئویی رایگان داریم که css رو از صفر تا صد آموزش میدیم و میتونه به دردتون بخوره برای دانلود آموزش اینجا رو کلیک کنین…..

یه سر به آموزشای ویدئویی مون هم بزن!

بزن بریم!

از آموزشای متنی در کنار آموزشای ویدئویی استفاده کن !

بزن بریم!

نوشته چطوری برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟ اولین بار در irprogram. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *