همه چیز درباره زبان برنامه‌نویسی پایتون

همه چیز درباره پایتون

امروزه زبان برنامه‌نویسی پایتون جزء بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی است و کاربران زیادی دارد و این محبوبیت به خاطر سادگی این زبان می‌باشد ولی سادگی پایتون به معنای کم بودن قابلیت‌های آن نمی‌باشد و در کاربردهای مختلف مثل طراحی بازی، برنامه‌نویسی تحت وب و برنامه‌نویسی نرم‌افزارهای مهندسی استفاده می‌شود.

تعریف زبان برنامه‌نویسی پایتون

زبان برنامه‌نویسی پایتون ، یک زبان شی گرا، مفسر و سطح بالاست و شی گرایی پایتون به این صورت است که از ویژگی وراثت، چندشکلی و سر بارگذاری و …استفاده می‌کند.

کلمه‌های کلیدی زبان پایتون بسیار کم است اما در مقابل کتابخانه‌های بسیار وسیعی برای آن تعریف‌شده است. در ایجاد زبان پایتون به دو هدف خوانایی بالا‌ی کدها و بازدهی تقریباً بالا تأکید شده است.

همه چیز درباره زبان برنامه‌نویسی پایتون

همه چیز درباره پایتون[/caption]

پایتون یک‌زبان اسکریپتی و بسیار قدرتمند و گسترده است و مدل‌های متفاوتی از برنامه‌نویسی را پشتیبانی می‌کند و برای تعیین نوع متغیر از سامانه‌ی پویا استفاده می‌کند.

پایتون یک‌زبان است که با پورتابل C نوشته می‌شود به همین دلیل به‌صورت مجازی روی هر سیستم اجرا می‌شود؛ یعنی در حالت عادی به فایل اجرایی تبدیل نمی‌شود بلکه به یک ماشین مجازی که کدها را خوانده و اجرا کند نیاز است. بر روی هر سیستم‌عاملی که برنامه پایتون روی آن نصب شود می‌تواند کدهای پایتون را اجرا کند. سهولت زیاد، توسعه سریع و فهم آسان سه قابلیت اصلی پایتون است.

برخی از ویژگی‌های زبان برنامه‌نویسی پایتون

  1. Open Source بودن: برنامه‌های زبان پایتون به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.
  2. قابلیت اجرا به‌صورت مجازی روی هر پردازشگر
  3. قدرت بالا: پایتون به دلیل دارا بودن زبان‌های تفسیری و داشتن زبان سطح بالا قدرتمند است.
  4. یادگیری و استفاده آسان: این زبان برنامه‌نویسی چون به کامپایلر نیازمند نیست و بعد از کد نویسی با یک خط دستور می‌توان آن را اجرا کرد.
  5. شی‌ءگرایی و گسترش سازی: هر قطعه کدی که با زبان c و Java نوشته شود می‌توان با پایتون اجرا کرد.
  6. پویایی پایتون: چون هر چیزی در این زبان به‌عنوان شی‌ء شناخته‌شده و مدیریت می‌شوند که همین باعث کندی پایتون می‌شود اما می‌توان اشیاء پیچیده را به‌راحتی کد نویسی و مدیریت کرد.

همه چیز درباره پایتون

مقایسه زبان برنامه‌نویسی پایتون با جاوا

زبان برنامه‌نویسی پایتون در مقایسه با زبان جاوا سرعت و زمان نوشتار کمتری دارد و این برنامه‌ها ۳ تا ۵ برابر کوتاه‌تر از برنامه‌های کد شده با زبان جاوا هستند که این خاصیت به دلیل انواع داده‌های سطح بالا می‌باشد.

یادگیری پایتون ساده است، پس یاد بگیرید.

برنامه نویسان تازه‌کار می‌توانند با دردسر کمی اصول اولیه زبان پایتون را یاد بگیرند و با آن برنامه‌های کاربردی بسازند. ساخت این زبان طوریست که ترکیب نحوی آن کاملاً قابل‌فهم و خوانا است و برنامه نویسان به‌راحتی می‌توانند کدهای آن را درک و به‌طور واضح بیان کنند.

تسلط به زبان برنامه‌نویسی پایتون باعث می‌شود که برنامه‌نویس بیشتر زمان خود را صرف حل مشکل کند و به دلیل سادگی زمان کمی صرف پیچیدگی این زبان می‌کند.

همه چیز درباره زبان برنامه‌نویسی پایتون

یک ایراد زبان برنامه‌نویسی پایتون

برنامه‌هایی که به زبان پایتون نوشته می‌شوند نسبت به برنامه‌هایی که با زبان‌های دیگر کد می‌شوند سرعت کمتری دارند که این کندی به این دلیل است پویایی و انعطاف‌پذیری اشیاء در پایتون فرایند بهینه‌سازی را با مشکل روبه‌رو می‌کند. این مشکل چندان بزرگ نیست و راه‌حل‌هایی برای آن وجود دارد.

گاهی کندی سرعت برنامه‌هایی که با پایتون نوشته‌شده‌اند به دلیل عدم استفاده از کتابخانه‌های استاندارد یا بعضی از ویژگی‌های پایتون است.

چند محدودیت پایتون

۱-چون پایتون زبان برنامه‌نویسی سطح بالاست، برای برنامه‌نویسی سطح سیستمی مناسب نیست.

۲-زمانی که بخواهید از فراخوانی کتابخانه‌های چند سکویی استفاده کنید، مناسب نیست.

۳-اگر سرعت برنامه از اولویت‌های مهم شماست از پایتون استفاده نکنید.

حالا نتیجه چیه ؟

امروزه زبان برنامه‌نویسی پایتون جزء بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی ست که کاربران زیادی دارد و این محبوبیت به خاطر سادگی این زبان هست، برنامه نویسان تازه‌کار می‌توانند با دردسر کمی اصول اولیه زبان پایتون را یاد بگیرند و با آن برنامه‌های کاربردی بسازند. ساخت این زبان طوریست که ترکیب نحوی آن کاملاً قابل‌فهم و خوانا است و برنامه نویسان به‌راحتی می‌توانند کدهای آن را درک و به‌طور واضح بیان کنند.

یه سر به آموزشای ویدئویی مون هم بزن!

بزن بریم!

از آموزشای متنی در کنار آموزشای ویدئویی استفاده کن !

بزن بریم!

نوشته همه چیز درباره زبان برنامه‌نویسی پایتون اولین بار در irprogram. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *