ابزارهای گروه استامپ

ابزارهای گروه استامپ

ابزارهای گروه استامپ سومين گروه از مجموعه طراحی و روتوش هستش که کلید میانبر اون s هست و استامپ کپی کننده (Clone Stamp) و استامپ الگوساز (Pattern Stamp) رو دربرمی گیره.

ابزارهای گروه استامپ

ابزارهای گروه استامپ

ابزار Clone Stamp

ابزار Clone Stamp به روش يعنی نمونه‌برداری از قسمتي از تصوير با فشار دكمه Alt و سپس كليک در بخش ديگه ای از تصوير، بخش نمونه‌گيری شده رو دقيقا به محل كليک شده كپی مي‌كنه، با اين تفاوت كه اون رو عینا منتقل می‌کنه و ديگه هيچ‌ دخل و تصرفی در رنگ و كناره‌های قسمت موردنظر انجام نمی‌ده. جالبِ بدونین در ابزارهای روتوش مثل Healing Brush بعد از نمونه‌گيری و عمل كپی، به‌صورت هوشمند رنگ قسمت كپی شده با رنگ ناحيه مقصد تنظيم و همرنگ می شه.

ابزار Pattern Stamp

دومين عضو اين گروه يعنی Pattern Stamp مشابه ابزار قلم‌مو عمل می‌كنه، با اين تفاوت كه به‌جای استفاده از رنگ زمينه، از الگو‌هاي متنوعی که موجود هست استفاده كرده و اون‌ها رو روی قسمت‌های كليك شده بر تصوير اعمال می‌كنه. هردوی اين ابزارها ماهيت قلم مويی دارن و ميشه بعد از انتخاب اون‌ها، با كليک راست در محيط كاری نسبت به تنظيم ضخامت نوک قلم‌مو، زبری و نرمی و شكل اون تغییراتی انجام داد.

در ابزار استامپ الگو(Pattern Stamp) با رفتن به بخش انتخاب الگو كه در قسمت Option bar اين ابزار قرارگرفته، مجموعه الگوهای متنوع ديگری رو نيز كه در بخش انتهايی قسمت باز شده ديده می شه که می‌تونین با كليک روی علامت مثلث كوچک موجود در كناره بالايی اين قسمت، هم الگوهای موجود رو مدیریت کنین و هم الگوی جدید فراخوانی کنین و از اون‌ها استفاده کنین.

ابزارهای گروه استامپ

روش ايجاد يه الگوی جديد

براي ايجاد يه الگوی جديد بايد در ابتدا قسمت موردنظر تصوير رو با ابزار ماركی مستطيلی انتخاب كرده، سپس از قسمت MenuEdit، گزينه Define Pattern رو انتخاب کنین و بعد تعیین نام براي الگويی که ایجاد کردیم در پنجره باز شده، اون رو در كتابخانه الگوی فتوشاپ ذخيره می‌کنیم و در پروژه‌های مختلف ازش استفاده كنيم. اين الگو بعد از ذخيره‌سازی به‌عنوان آخرين الگو در قسمت انتخاب الگوی ابزار Pattern Stamp قابل دسترس هست.

توجه داشته باشین اين بخش فقط وقتی فعال می شه كه با ابزار ماركی مستطيلی نسبت به انتخاب قسمت موردنظر اقدام كرده باشين و در صورت انتخاب با ابزارهای انتخابی ِ دیگه، اين گزينه غيرفعال خواهد بود.

از مسير MenuEdit و با انتخاب گزينه Define Brush Preset نيز ميشه قسمت انتخاب شده رو به‌عنوان قلم‌موی جدید ذخیره کرده و بعدا استفاده کنیم که در این حالت با هر ابزار انتخابی می‌تونیم عمل انتخاب رو انجام بدیم.

ابزارهای گروه استامپ به‌طور خلاصه:

  • Clone Stamp از روی قسمتی از تصویر به‌عنوان نمونه، طرحی رو ترسیم می‌کنه.
  • Pattern Stamp هم دقیقا مشابه ابزار قبلی عمل می‌کنه، با این تفاوت که از یک بافت از قبل تعیین‌شده به‌عنوان طرح ترسیمی استفاده می‌کنه.

حالا نتیجه چیه ؟

ابزارهای گروه استامپ به‌طور خلاصه عبارتند از:

  • Clone Stamp از روی قسمتی از تصویر به‌عنوان نمونه، طرحی رو ترسیم می‌کنه.
  • Pattern Stamp هم دقیقا مشابه ابزار قبلی عمل می‌کنه، با این تفاوت که از یک بافت از قبل تعیین‌شده به‌عنوان طرح ترسیمی استفاده می‌کنه.

یه سر به آموزشای ویدئویی مون هم بزن!

بزن بریم!

از آموزشای متنی در کنار آموزشای ویدئویی استفاده کن !

بزن بریم!

نوشته ابزارهای گروه استامپ اولین بار در irprogram. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *